מצבות


מנהגי האבלות ביהדות מתייחסים בעיקר לשבעה, לשלושים ולשנים עשר
כשאדם נפטר, הסביבה הקרובה אליו נכנסת לסחרור. מדובר בזעזוע שמרביתנו לא יודעים איך להתמודד איתו ורבים מאתנו מרגישים מבולבלים, נבוכים ובוודאי שגם עצובים מאוד כשאדם שקרוב ללבנו נפטר. היהדות, כמובן, נותנת דעתה במידה רבה למנהגי האבלות השונים, שלא פחות מכפי שהם נועדו להעלות את נשמתו ולכבד את זכרו של הנפטר, הם נועדו לנחם את החיים ואת האנשים הקרובים לאותו הנפטר מאבלם הגדול. מנהגי האבלות לאחר הלוויה מתייחסים לשבעת ימי השבעה בהם יושבים בביתו של הנפטר, מדברים עליו ומתפללים, לשלושים ימי האבלות שבסופם עולים לראשונה לקברו ולמצבה שעליו, ולשנים עשר החודשים לאחר מכן שבסופם יש אזכרה שנה לפטירתו של האדם. אנחנו נתמקד כעת בשלושים הימים, ובספציפית בטקס גילוי המצבה שמתבצע ביום השלושים

מתי יש צורך לטפל בהליך רכישת המצבה?

עם ההתבשרות על מות יקירכם, אין עדיין צורך להתחיל ולטפל ברכישת המצבה. ניתן להתפנות בלב שקט להלוויה ורק לאחר הקימה מהשבעה, תוכלו לתאם פגישה בבית האבלים או במפעל המצבות עם בונה מצבות. בונה המצבות יכול להעניק לכם ייעוץ מקיף והכוונה, לבחירת המצבה המתאימה ביותר לרצונות ולצרכים שלכם.

מה צריך לדעת לפני הקנייה

בחירת המצבה היא נושא אישי ורגיש מאוד, שכן היא מהווה הנצחה ותזכורת לאדם אהוב הנפרד מכם למנוחת עולמים. יחד עם זאת, אולי תוכלו להיתרם מהתוודעות לכמה אלמנטים, המרכיבים בסופו של דבר את המצבה שתיבחר.

מצבות נבדלות זו מזו בסוגי החומרים מהן הן עשויות. תוכלו לבחור בכל סוג של אבן,  בין אם בשיש, גרניט או אבן טבעית אחרת, ובכל צבע או גוון שמתאים בעיניכם. מומלץ לבחור אבן שגם מעבירה במראה שלה את המסר והאווירה האישיים הרצויים לכם, וגם ניחנה בחוזק ועמידות גבוהים.

סוגי האבנים השונות ניתנות לעיבודים שונים, ותוכלו לתת את הדעת לבחירה במצבה ישרה או בקווים מעוגלים, מאבן מעובדת ומלוטשת או במראה סלעי טבעי.

לבסוף, תידרשו לבחור את הכיתוב המבוקש, וכן אם ברצונכם לשלב אלמנטים אישיים כמו מקום לנר נשמה, תמונה או חריטה אומנותית. רצוי לשים לב לכך שלחריטה על גבי המצבה יש תעריף לפי מילה.

איפה כדאי לקנות מצבה

על מנת להימנע מעוגמת נפש נוספת בתקופה הרגישה והכאובה ממילא של האבל, חשוב מאוד שתמצאו בונה מצבות אמין. רצוי שתדעו, שמחירה הממוצע של מצבה סטנדרטית עומד כיום על כ 1,500-2,000 ₪. בוני מצבות המציעים לכם מחירים נמוכים משמעותית מכך עלולים להתברר כבלתי אמינים.  מוטב לבחור בבונה מצבות מקצועי בעל בית מלאכה, שיכול לאפשר לכם לעיין בתיקי עבודות קודמות שביצע. ריכזנו עבורכם רשימת בוני מצבות מומלצים:

לרשימת בוני מצבות מומלצים לחצו כאן!

מה צריך לדעת אחרי הקמת המצבה

לאחר הקמת המצבה חשוב לשמור באופן שוטף על ניקיונה ותחזוקתה, על מנת למנוע סימני הזנחה כמו עובש, לכלוך, כתמים וצמיחת עשבי בר בחלקת הקבר. הטיפול התחזקותי ימנע בלאי, נפילה של אותיות והיווצרות של סדקים או שברים.

ישנן כיום חברות תחזוקה מקצועיות המטפלות במצבות באופן אחראי ושוטף, אך אם תבררו לגבי חומרי הניקוי המתאימים לסוג האבן שבחרתם, תוכלו לבצע זאת בכוחות עצמכם.

במקרים של כתמים, ניתן להשתמש בחומרי ניקוי הייעודיים לסוג האבן ממנה עשויה המצבה. במקרים קשים ייתכן שיידרש ליטוש מחודש של האבן. אם נוצרו סדקים או שברים אפשר למלא אותם בחומר מילוי מתאים, ורצוי למרוח וקס או סילר על מנת להגיע לגימור אסתטי ולשמר את המצבה לאורך שנים.

עלות תיקון מקצועי של מצבה עומדת בדרך כלל על סכום של כמה מאות שקלים. אם בכל זאת איתרע מזלכם והמצבה של יקירכם נסדקה, הכיתוב שעל גביה נפגם, והנזק שנגרם חמור, מומלץ לפנות לבעלי מקצוע אמינים שיסייעו להחזיר את המצב לקדמותו.

אנו מקווים שתחוו תהליך פרידה כאוב אך מחזק, ותזכו להקים הנצחה שתקשר אתכם תמיד עם הזיכרונות הטובים מהשנים אותן ביליתם יחד עם המנוח, כמו שנאמר: "בנחמת ציון וירושלים תנוחמו ולא תוסיפו דאבה עוד".