מודעות אבל


מודעות אבל - הסבר

מודעות אבל אמורות ליידע על מותו של אדם אהוב.
המשפחה מעוניינת שהידיעה על מותו של היקר להם יגיע בזמן לכל הקרובים והאנשים המעוניינים להשתתף עמם באבלם,
ולכן חשוב שניסוח המודעה יהיה ברור ומובן ואנשים ידעו איך מתי ואיפה מתקיימת ההלוויה והיכן תשב המשפחה בשבעה.
כמו כן חשוב מאד שנוסח המודעה יתאים למשפחה האבלה נוסח דתי, מסורתי, חילוני או כל ניסוח אחר.
חשוב שנוסח המודעה יתאים למשפחה ויענה על דרישותיה.

המודעה שתהא מנוסחת היטב, תיתן כבוד לנפטר ומכובדות למשפחה.
כיום ניתן להודיע לקרובים על פטירת קרוב בדרכים שונות כגון טלפונים, סמס, דוא"ל וכו' אולם מודעת אבל הינה עד היום אחת מהדרכים היותר מכובדות והשימושיות להודיע במהירות לקרובים ולסביבה על מותו – פטירתו של היקר. למשפחה חשוב שצבור הקרובים , שכנים וחברים ידעו בזמן על זמן ההלוויה ומקום השבעה. חשוב לציין שלא נותר זמן רב מזמן ההודעה על הפטירה עד לזמן הפרסום על מועדי ההלוויה ולכן למהירות יש משמעות רבה.
אם כן מה עושים לפני מה?
תחילה יש להוציא רשיון קבורה, להתקשר לחברת קדישא לתאם את יום ההלוויה והשעה היעודה. אם הפטירה הייתה בשעות הבוקר, אזי ההלוויה תוכל להתקיים בשעות אחר הצהריים, או עד שעה לפני החשיכה.
יש להחליט על אפשרויות הפרסום: עיתונים, ו/או מודעות רחוב והדבקתם באזור מגורי הנפטר והמשפחה הקרובה וכן במקומות בהם נכח בצורה משמעותית כגון: מקום העבודה, מועדון וכו'

מבנה מקובל למודעת אבל:

מבנה מודעת אבל

שתי השורות העליונות יוקדשו להבעת צערנו על פטירת היקר לנו ואת יחסי הקרבה לנפטר\ת.
לאחר מכן שם הנפטר\ת (נוהגים לא לכתוב את המלה ז"ל לפני ההלוויה)
מתחת לשם הנפטר\ת אפשר להוסיף את שם אחד או שני ההורים, בשורות הבאות חשוב לציין את סידורי ההלויה זמן , תאריך ומקום .
אם ההלוויה יוצאת מבית המנוח\ה הפתיחה תהיה: ההלוויה תצא ביום, בשעה מבית המנוח רחוב, מספר והעיר ותתקיים בשעה _____ בבית העלמין __________________. מקום השבעה, כתובת מדוייקת, בית, מספר, רחוב, עיר.
בחתימה : המשפחה האבלה או המשפחה המתאבלת יש אפשרות להוסיף ולפרט את האבלים ויחסי הקירבה לדוגמא: רעייתו, בנו, כלתו בתו וחתנו ילדיו נכדיו אחיו ואחיותיו.
מומלץ לרשום את השמות המלאים של בני המשפחה האבלים, בדגש על מודעות אבל לאשה שכן שם משפחתן של הבנות שונה משם משפחתה של המנוחה.
כמו-כן רצוי לציין את שמה המלא ושם בעלה לדוגמא: בתה וחתנה: לימור ואבי לוי, כי רובם לא יקשרו את שם משפחתה של המנוחה לבנות שלה. או כאשר שם משפחתם של הבנים הוחלף\עוברת. כך שאיש לא יקשר את הקשר של המשפחה של המנוח\ה לבן המשפחה.

לאחר סיום ניסוח המודעה חובה לעבור הגהה על הניסוח והכיתוב ביסודיות למרות לחץ הזמן.
רק לאחר אישור הניסוח ניתן להדפיס את המודעה , בדרך כלל אין צורך ביותר מכמה עשרות בודדות של מודעות , אך חשוב לרשום את המקומות בהם חשוב להדביק את המודעות.
מומלץ לסיים את הדבקת המודעות מספר שעות לפני מועד ההלוויה.

פרסום מודעת אבל בעיתון

העברת הידיעה הקשה באמצעות מודעת רחוב הינה הדרך המקובלת במרבית המשפחות, והינה אפקטיבית ומכובדת.
פרסום נוסף ניתן לעשות באמצעות פרסום בעיתון או בשני עיתונים ויותר. מחיר של מודעה בעיתון נקבעת בהתאם לגודלה לפי רוחב של טור של העיתון, והגובה נמדד באינצ"ים. כל אינץ = 25 מ"מ. המודעה המינימאלית נקראת 4 אינטש, כלומר רוחב 2 טורים X 2 אינטש גובה. אם נתרגם לגודל בס"מ רוחב טור 3 ס"מ = 6 ס"מ רוחב על גובה 5 ס"מ. יש להערך לכך כי פרסום בסיסי בעיתון ארצי מתחיל בעלות של כ 3,000 ש"ח לפחות.
עם קבלת הפרטים לגבי מועד ההלוויה שעה ומקום, יש להחליט על המקום בו המשפחה תשב ב"שבעה".
שבעה יושבים בדרך כלל במקום המגורים של המנוח\ה, אם אין אפשרות לשבת בבית המנוח ניתן לשבת אצל אחד מבני המשפחה, או במקום סיעודי מוגן אחר שבו שהה הנפטר\ת בתקופה האחרונה לחייו.
מתחילים לשבת באותו יום של ההלוויה. סופרים 7 ימים וקמים בבוקר של היום השביעי (מיום שישי אחה"צ ועד מוצאי שבת לא יושבים) יום שבת נכלל בספירת הימים. לדוגמא : אם ההלוויה התקיימה ביום שלישי לפני החשיכה יושבים עד יום שני בבוקר, ולאחר מכן עולים לבית הקברות.
אם אתם מתקשים לנסח את המודעה תוכלו להיעזר בדוגמאות מודעות אבל באתר זה או במודעות שמתפרסמים כל יום בעמודי מודעות אבל בעיתון. כמו כן אפשר לשלב נוסחים שונים המתאימים והנראים לכם.